U.S.S. FLASHER SSN-613 HISTORY

Submitted by Martin Danford ETR2(SS). Flasher plankowner.

DATE
EVENT
1961/04/14
KEEL LAID AT ELECTRIC BOAT
1963/05/?
FIRE ABOARD KILLED 3 SHIPYARD WORKERS
1963/06/22
LAUNCHED AT EB GROTON
1963/12/23
SECNAV ANNOUNCED THAT FLASHER, GREENLING AND GATO WOULD BE LENGHTENED 13 FEET 6 INCHES TO PROVIDE ADDITIONAL BUOYANCY AND ADDITIONAL SPACE.
1966/05/22
UNDERWAY FOR FIRST SEA TRIALS WITH ADM. RICKOVER ABOARD
1966/05/24
RETURNED TO EB FROM SEA TRIALS
1966/07/22
COMMISSIONED AT SUBASE NEW LONDON, CO IS CDR KENNETH M.CARR. SPEAKER GOERGE GRIDER THE DECOMMISINING SKIPPER OF THE USS FLASHER SS 249 PRESENTS THE 613 WITH THE BATTLE FLAG OF THE 249.
1966/09/23
ARRIVES HOMEPORT OF PEARL HARBOR VIA FT. LAUDERDALE AND PANAMA CANAL.
1966/10/07
COMSUBPAC VISITS BOAT WITH DIRECTOR GENERAL OF JAPANESE DEFENSE AGENCY. DIRECTED TO REMOVE THE 249'S BATTLE FLAG FROM THE CREWS MESS FOR THE DURATION OF THE DIRECTOR GENERAL'S VISIT.
1967/07/14
CDR ARNE C.JOHNSON RELIEVED CDR KENNETH M.CARR AS CO AT SUBASE PEARL HARBOR
1969/04/25
UNDERWAY FOR FIRST WESTPAC DEPLOYMENT
1969/07/08
CDR EMSLEY F.COBB RELIEVED CDR A.C.JOHNSON AS CO
1969/12/02
AWARDED FIRST MERITORIOUS UNIT COMMENDATION FOR PERIOD MARCH '67 THROUGH AUGUST '68
1970/06/15
COMMENCED FIRST MAJOR OVERHAUL AT PEARL HARBOR NSY
1971/06/12
COMPLETED REGULAR OVERHAUL IN ONE YEAR, A RECORD FOR NUKE AT THAT TIME.
1971/07/13
SECNAV JOHN H.CHAFEE VISITED BOAT
1972/08/19
CDR ROGER F.BACON RELIEVED CDR E.F.COBB AS CO
1972/08/19
AWARDED PRESIDENTIAL UNIT CITATION
1973/03/02
AWARDED NAVY UNIT COMMENDATION FOR OPERATIONS IN 1970-1971
1975/01/11
CDR NOEL B.HENDERSON RELIEVED CDR R.F.BACON AS CO
1975/02/?
DEPART PEARL HARBOR FOR OVERHAUL AT MARE ISLAND NSY (2nd OVERHAUL)
1975/02/22
COMMENCED OVERHAUL AT MARE ISLAND NSY CHANGING HOMEPORT TO MARE ISLAND AND ADMINISTRATIVE COMMAND TO SUBRON 3 SAN DIEGO
1976/03/20
CDR WILLIAM C.ROTHERT RELIEVED CDR HENDERSON AS CO
1976/12/16
COMPLETED OVERHAUL AT MARE ISLAND NSY AND CHANGED HOMEPORT TO SAN DIEGO AND SUBRON 3
1976/12/22
ARRIVED HOMEPORT OF SAN DIEGO
1977/08/?
IN SEATTLE FOR SEAFAIR FLEET AND HOSTED SUBVET CONVENTION DELEGATES
1979/01/?
COMMENCED SELECTED RESTRICTED AVAILABILITY AT MARE ISLAND NSY
1979/03/29
COMPLETED SRA
1979/06/?
IN PORTLAND, OREGON FOR ROSE FESTIVAL FLEET
1979/07/17
CDR WILLIAM C.HUGHES,JR. RELIEVED CDR W.C.ROTHERT AS CO
1980/11/12
AWARDED SECOND MUC FOR PERIOD 11/79 THROUGH 5/80
1982/11/05
AWARDED THIRD MUC FOR PERIOD 07/81 THROUGH 1/82
1982/11/27
CDR RALPH R.MORRIS RELIEVED CDR W.C.HUGHES,JR. AS CO. DATE MAY BE 11/05/82
1983/05/09
CHANGED HOMEPORT TO MARE ISLAND AND COMMENCED 3rd OVERHAUL (NON-REFUELING) TO LAST 19 MONTHS
1985/02/?
POST OVERHAUL SEA TRIALS
1985/03/26
COMPLETED OVERHAUL AND SHIFTED HOMEPORT BACK TO SAN DIEGO
1985/0?/??
VISITED CARR INLET FOR SOUND TRIALS FOLLOWING OVERHAUL
1986/03/?
DEPART SAN DIEGO FOR WESTPAC DEPLOYMENT
1986/03/29
IN YOKOSUKA, JAPAN FOR PORT VISIT
1986/08/01
CDR PAUL W.PAPINEAU RELIEVED CDR R.R.MORRIS AS CO
1986/08/??
RETURNED FROM WESTPAC TO SAN DIEGO HOMEPORT
1989/03/02
CDR JOEL N.WEBER RELIEVED CDR P.W.PAPINEAU AS CO
1991/03/20
RETIRED CAPT GEORGE W.GRIDER, 78, HOLDER OF THE NAVY CROSS, PASSED AWAY. THE SECOND COMMANDING OFFICER OF USS FLASHER (SS-249) AND AUTHOR OF BOOK "WAR FISH"
1991/06/18
INACTIVATION AT SUBASE, SAN DIEGO. CO IS CDR JOEL N.WEBER, ADMIRAL CARR, FIRST CO WAS GUEST SPEAKER. SHE STEAMED OVER 680,000 MILES AND HAD OVER 1000 DIVES.




Building Sea Trials Commissioning Day Citations Submarine Poems
USS Flasher SS 249 Officers Crew Hawaii Author
Qualifications Pennant Commissioning Stuff Memorbilia Background